Ústecký kraj přišel o tisíc podnikatelů, odešli do Prahy

23. 05. 2011
(Offshore), (Onshore), (České a slovenské společnosti)

Ústecký kraj - Prestižnější adresa, větší anonymita a méně časté kontroly finančních úřadů. To jsou hlavní důvody, kvůli kterým podnikatelé přesouvají svá sídla do Prahy. Z Ústeckého kraje jich takto loni "uteklo" 976. Celkem tak loni učinilo deset tisíc subjektů.

23.5.2011, Ústecký deník

"Intenzita odlivu podnikatelů z regionů do Prahy je překvapující. Když jsme zjišťovali počet odcházejících podnikatelů v roce 2007, byla čísla poloviční," řekla Mária Ščamburová, obchodní ředitelka společnosti Office House, poskytovatele firemních sídel. Většinu odcházejících podnikatelů tvoří osoby samostatně výdělečně činné a další jsou menší plátci daní.

Tma pod svícnem

Důvodů, proč firmy odcházejí, je několik. "Častým důvodem je snaha získat prestižní adresu pro své podnikání. Řada našich klientů potvrzuje, že sídlo na atraktivní adrese jim přináší lepší pozici při jednání s obchodními partnery," upozornila Ščamburová.

Ústečan Jiří Průcha tuto domněnku potvrzuje. Říká ale, že všechno má svá negativa. "Prestižní adresa je fajn, sám jsem kvůli tomu kdysi do Prahy odešel. Brzy jsem ale zjistil, že náklady jsou mnohonásobně vyšší, a tak jsem to radši zabalil," řekl dnes již bývalý podnikatel.

Kanceláří na prestižních pražských adresách je navíc nedostatek a cena za pronájem dosahuje i desítek tisíc korun měsíčně. Tak vysoké náklady jsou pro většinu firem neúnosné. "Podnikatelé s oblibou využívají business center, kde mohou nejen umístit sídlo své společnosti, ale také využít flexibilních kanceláří a zasedacích místností. Ty si mohou pronajmout na jakoukoli dobu od jedné hodiny výše a výrazně tak snížit své náklady," navrhuje Ščamburová.

V hlavním městě mají podle ní podnikatelé také mnohem menší pravděpodobnost, že k nim dorazí kontrola z finančního úřadu. "V menších městech a obcích připadá na jednoho úředníka méně firem, což umožňuje časté a důkladné kontroly," dodala ředitelka.

Podle mluvčího ústeckého Finančního ředitelství, Jiřího Kotouse, na tom něco bude. Rozhodně se ale nedá mluvit o tom, že by to tak platilo vždy. "V Praze je subjektů mnohonásobně víc, na téměř stejný nebo jen o něco vyšší počet pracovníků finančních úřadů než třeba v Ústí. Rozhodně se ale nedá říct, že by se nám tam mohli podnikatelé schovávat," řekl Kotous.

Přestupní stanice

Přesto, že Praha je z hlediska daňových kontrol nejpřívětivější, pro řadu společností je pouze přestupní stanicí. Větší podnikatelé přesouvají svá sídla do daňových rájů, jako Kypr, Nizozemsko nebo Malta. Za loňský rok podle statistik ČEKIA přesídlilo do zahraničí 281 v Česku působících společností. "V letošním roce evidujeme zhruba patnáctiprocentní nárůst poptávky po přesunu sídla do zahraničí. Pokud firma přesune své sídlo do jiného státu a nadále působí v ČR, má finanční úřad značně ztížené možnosti kontroly," vysvětlil Viktor Hába, daňový specialista ze společnosti Akont.

Do Prahy a zahraničí ale neodcházejí všichni. Podle Okresní správy sociálního zabezpečení pracovalo v ústeckém okrese na konci loňského roku víc než sedm tisíc osob samostatně výdělečně činných.

"Ústecký kraj mám rozhodně radši než Prahu. Nikdy jsem neviděla přesun do Prahy jako důležitý, takže zůstanu tady," řekla Petra Pejsová, pracující v oblasti pojišťovnictví.