Ptali jste se na daňové ráje

07. 05. 2010
(Daňové plánování), (Offshore), (Onshore)

Proč chtějí čeští podnikatelé odcházet do daňových rájů? Jak takový přesun společnosti probíhá? O kolik peněz kvůli rájům česko přichází? Utíkají byznysmeni z jiných zemí do Česka? Na podobné otázky jste se ptali Viktora Háby, analytika společnosti Akont.

7.5.2010, ekonom.ihned.cz

Mira
6.5. 13:54  Dobrý den.
Vlastním malou firmu s.r.o. s obratem cca 2 mil. Kč, poskytujeme konzultační služby a prodáváme doplňky stravy (z prodeje je většina příjmů). Myslíte, že i pro nás by bylo zajímavé přesunutí firmy do jiné destinace? Děkuji

Viktor Hába
7.5. 10:00  Dobry den vsem.
Pri posuzovani vyhodnosti je vzdy potreba se orientovat podle zisku. Obrat neni moc smerodatny. Obecne se povazuje za hranici od kdy se vyplaci presun do zahranici 1,5 az 2 miliony zisku pred zdanenim. Naklady na zivot zahranicni spolecnosti totiz rocne dosahuji 150 tisic CZK a vice.
Dalsi veci je zda obchodujete pouze v ramci CR, nebo jste nejakym zpusobem obchodne napojen za zahranici. Pokud ne, je to pomerne problematicke.

P.N.
7.5. 09:53  Dobrý den, sice nejsem podnikatel, ale v textu mě zaujala možnost získání jiného pasu. Jak to probíhá? Na kolik by to tak zhruba vyjde?

Viktor Hába
7.5. 10:03  Nase splecnost se zabyva predevsim poradenstvim pro pravnicke osoby. Nicmene ziskani zahranicniho pasu je jedna vec a zdaneni prijmu je vec druha. To ze budete vlastnit pas nejake cizi zeme, Vas jeste nevyleka z povinnosti v CR zdanovat prijmy. Drive se daly koupit pasy riznych karibskych ostrovu jako DOminika atd. nebo pripadne Seychely z Indiskeho oceanu. Byla to investice pres 100 tisic USD. Po utoku 11. zari v NYC vsak tyto podminky velmi zprisnili.

Karel T.
7.5. 09:54  Jak to funguje v případě zemí, které nemají smlouvu o zamezení dvojího zdanění?

Viktor Hába
7.5. 10:05  V pripade zemi bez mezinarodnich smluv o zamezeni dvojiho zdaneni funguji tzv. srazkove a zajistovaci dane. To jsou dane, ktere se v CR povinne uvaluji na prijmy ze zdroju CR plynoucvi do takovych nesmluvnich zemi. Tyto pripady jsoue presne popsany v zakone o danich z prijmu. (zjednodusene receno)

Lenka Veselá
7.5. 09:56  Ta varování Čekie působí hrozivě. Opravdu myslíte, že by z Česka mohla odejít až třetina firem? Jaký je ten zájem podle Vašich zkušeností?

Viktor Hába
7.5. 10:08  Ano opravdu je zajem veliky. Nicmene nelze se presunout ulne se vsemi aktivitami. Pokud tu mate vyrobni podnik, tak sve zdaneni tezko presunete do jine zeme. V takovem pripade lze presunout pouze dilci aktivity s mezinarodnim rozmerem. Ale presun zvazuje opravdu mnoho subjektu.

filipes
7.5. 10:03  kvuli cemu podnikatele chteji do zahranici nejcasteji? jak vam to vysvetluji? muzou pak jejich duvody nejak usnadnit presun firmy/ziskani pasu?

Viktor Hába
7.5. 10:11  Duvodu je vice, jsou to samozrejme nizsi dane. Ale neni to jediny duvod. Nejhure je v CR vnimana nizka vymahatelnsot prava a vysoka mira prerozdeleni. Politici se snazi prerozdelovat stale na vice prostredku a ziskaji je prave od soukromych podnikatelu. A to je spatna ceta. Mohu jmenovat i dale.

Dan
7.5. 10:03  O kolik peněz kvůli rájům česko přichází? Může se proti tomu stát nějak bránit?

Viktor Hába
7.5. 10:14  O kolik stat prichazi je zcela nemozne vypocitat. Existuji jen odhady, ze jde o desitky miliard CZK. Stat se muze branit pouze zlepsenim prostredi pravniho, a efektivnosti vyberu dani. Je nutne si uvedomit, ze kazdy subejkt je ochoten platit dane i treba vyssi, ale musi za to dostat adekvatni sluzbu od statu. A to za soucasne situace na vetsinu lidi pusobi tak, ze stat se od zlepsovani prosterdi, vymazni korupce apod. mirne odklonil.

Tereza Šinkyříková
7.5. 10:03  Dobrý den pane Hábo,
Mohla bych se zeptat, která země, spadající do "daňových rájů" je českými podniky nebo podnikateli nejvíce vyhledávána, popř. kde je jejich zastoupení nejvýraznější? Za případnou odpověď Vám předem děkuji a jsem s pozdravem, T. Š.

Viktor Hába
7.5. 10:17  Dobry den,
z klasickych danovych raju jsou to urcite Seychely. Jsou levne a velmi flexibilni. Ale takoveto danove raje samotne v dnesni dobe temer nelze pouzivat. Pro presun aktivit se vybiraji zejmena standardni rozvinute ekonomiky, halvne v ramci EU. Kypr, Nizozemsko, Velka Britanie, Svycarsko atd. Nejvetsi podil pripada urcite na Kypr

Tom
7.5. 10:17  Pokud opravdu dojde k nejakemu vetsimu exodu podnikatelu, jaky vliv to bude mit na Cesko?

Viktor Hába
7.5. 10:23  Zde lze uvest priklad z clanku v Ekonomu. Pan Bakala plni obecni pokladnu sveho bydliste z 90%, kdyz jej donuti k odchodu, bude obecn na mizine. toto lze zrcadlove aplikovat na jine rozpocty mest, obci, statu. Podnikatele nechteji utikat do zahranici. Jsou ochotni sve prostredky vracet spolecnosti a take tak cini. Ale pokud je jim stale stezovana situace a dokola rikano, ze davaji malo a spatne, tak je to omrzi a zklamane se odstehuji. Toho bychom se meli vyvarovat. Bohuzel ne cela splecnsost si tento stav uvedomuje.

Lena
7.5. 10:19  Četla jsem o Monaku a s tím, jaké všechny daně se tam neplatí mě napadá jen - z čeho ten stát žije? I když je to spíš město, z něčeho přeci žít musí...

Viktor Hába
7.5. 10:25  Ano existuji nejruznejsi popatky, ale lide co tam ziji samozrejme utraceji za sluzby, zbozi, zkratka zivot. Je zde podminka, ze dana osoba musi v Monaku pobyvat alespon 6 mesicu v roce. No a nezapomente na kasina, to je velky prinos do knizeci pokladny.

P.P.
7.5. 10:21  Mluví se o tom, že podnikatelům hodně vadí politická nestabilita a bojí se toho, co nastane po volbách. Přijde mi, že to z Česka může na mezinárodní scéně dělat stát typu Ukrajiny - není to všechno trochu přehnané?

Viktor Hába
7.5. 10:29  Ukrajinu urcite ne. Vzdy jsou tyto politicke situace nejsilneji vnimany uvnitr dane zeme, jejimi obcany, kteri to maji denne na ocich. Vuci zahranici nas stat vystupuje stale zodpovedne a konzistentne. Z vecni jsou nase problemy vnimany velmi malicherne (pominu-li pad vlady urpostred predsednictvi EU). Uvedomte si, ze politicky boj existuje v naprosto vsech statech sveta i ve vyspelych zemi zapadni Evropy. Tento momentalni vyvoj u nas plati vsede stejne. Nesmi se to precenovat, ve smyslu zhorseni image CR.

Petr V.
7.5. 10:25  Je možné, že offshore existenci společností ohrozí snaha EU o automatickou výmenu informací? Mělo by pak stěhování do daňových rájů smysl?

Viktor Hába
7.5. 10:35  Samozrejme snaha mezinarodnich organizaci jako OECD ve spolupraci s vyspelymi zememi (napr. G20) jde jiz dlouhou dobu proti danovym rajum. Danove raje v tomto smyslu ucinili mnoho ustupku, podepisuji se smlouvy o vymene informaci, rusi se akcie na majitele (dorucitele), zprisnily se podminky udelovani bankovnich licenci, pasu atd. Urcite tyto snahy maji vliv na ochranu proti nelegalnim aktivitam (prani spinavych penez). Tomuto se chteji ale vyhnout i samotne danove raje. Nechteji byt nijak spojovany s mafiemi. Ale na zcela legani danove planovani to velky vliv mit neude. Pokud nekdi neco dela zcela legitimne a legalne, nemusi se bat ani vymeny informaci.

Helena Králová
7.5. 10:27  Stěhování prý často probíhá založením takzvaných skořápek, kdy do této spící firmy mohou podnikatelé pak mohou rychle přesunout své aktivity. Opravdu je to tak snadné? Vládám v daňových rájích spící firmy nevadí?

Viktor Hába
7.5. 10:39  Nejsou to spici firmy, tyto spolecnost skutene jako obchdoni spolecnosti funguji. Zalozit je je opravdu jednoduche, je to otazka cca dvou dni. Ale jak jsem rikal drive, media se stale toci jen kolem danovych raju a je tak vytvaren obraz, ze podnikatele presouvaji sve aktivity na Seychely. Tak to neni. To by z danoveho hlediska nebylo prilis efektivni. K presunum dochazi zejmena do uvedenych standardnich ekonomik. Danovy raj se muze pouzivat spise pro anonymitu vlastnictvi. Seychely jako jeden z poslednich par danovych raju umoznuje akice na majitele (dorucitele).

P.N.
7.5. 10:29  Jak probíhá to získání pasu po 11.září? S tím není spojené i občanství dané země?

Viktor Hába
7.5. 10:46  Ano v podstate si kupujete obcanstvi. Ale pokud se budete stale vyskytovat v CR, idkyz s obcastvim danoveho raje, tak budete stale danovym rezidentem CR. Zde je nutne posuziovat vice veci. Jde o termin bydliste "staly byt." POkdu je tento v CR, pak jste danovym rezidentem CR. Ale pro detailni rozbor Vasi situace je lepsi si sednout s nekterym odbornikem na problematiku osobne.

Pavel Novák
7.5. 10:31  Nemáte informace o tom, že by si byznysmani z jiných zemí zakládali firmu tady z podobných důvodů, jako se utíká do daňových rájů?

Viktor Hába
7.5. 10:48  Ano pochopitelne, i CR ma sve puvaby v danovem zakone. Osvobozeni prodeje podilu ve spolecnostech napr. (podle ustanoveni zakona o danich z prijmu - jsou tam nektera omezeni). A hlavne jsem danovym rajem pro mnoho nadnarodnich investoru, kteri investovali do prumyslovych parku.

anonym
7.5. 10:34  Máte pocit, že čeští politici tohle stěhování podnikatelů řeší? Mám trochu obavy, že jejich řešení by bylo spíše v postihování následků než staráním se o příčiny...

Viktor Hába
7.5. 10:49  Ano, prave jste si odpovedel.

Radek
7.5. 10:42  Mohl by se do daňového ráje přestěhovat ČEZ nebo třeba Škodovka? To by pak bylo dost zajímavé...

Viktor Hába
7.5. 10:51  To by bohuzel neslo. Pokud zde ma nekdo fyzickou pritomnost, tak zde bznika tzv. stala provozovna a to znamena, ze jeji prijmy se dani v CR. Ale dilci aktivity, ktere maji v zahranici lze samozrejme provozovat pres spolecnsoti sapdajici pod nizsi danove sazby.