Když vyhraje levice, utečeme

21. 04. 2010
Daňové plánování, Offshore, Onshore, České a slovenské společnosti

Třetina firem přiznává, že se bojí plánů na zvýšení daní. Při úspěchu socialistů uvažují o odchodu do ciziny. Ještě nikdy v minulosti nevyjadřovali podnikatelé takové obavy nad výsledky parlamentních voleb jako letos.

21. 4. 2010, Lidové noviny

Třetina firem přiznává, že se bojí plánů na zvýšení daní * Při úspěchu socialistů uvažují o odchodu do ciziny

Ještě nikdy v minulosti nevyjadřovali podnikatelé takové obavy nad výsledky parlamentních voleb jako letos. Třetina z nich dokonce připouští, že vítězství levice by je mohlo přimět opustit zemi. Bojí se zejména zvyšování daní a dalších odvodů, které avizují zejména sociální demokraté. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Česká kapitálová informační agentura (Čekia) mezi 1100 podnikateli.

"Podnikatelé se obávají volebního vítězství levice a s tím očekávaného růstu daní," řekla analytička Čekie Petra Štěpánová.

Ačkoliv byl únorový průzkum Čekie anonymní, množí se i podnikatelé, kteří své obavy zveřejňují zcela otevřeně. "Vítězství sociální demokracie by bylo pro ekonomiku této země katastrofické," prohlašuje majitel společnosti Student Agency Radim Jančura. Připustil, že by sám mohl svoji firmu do tří let přemístit do zahraničí.

Podobně se vyjadřuje i Zbyněk Frolík, jednatel firmy Linet, která vyrábí nemocniční lůžka. "Stále více podnikatelů je naštvaných z toho, jak jsou firmy zejména levicovými politiky znevažovány. Nezbývá jim než ukázat, že si svoji svobodu skutečně hodlají zachovat, a odejdou proto do ciziny," tvrdí Frolík.

Hlavním trnem v oku levicových hospodářských plánů je zejména plán zvýšit daň z příjmu firem z 19 na 21 procent a také zvýšit odvody na sociální pojištění. "Socialisté si myslí, že když firmám daně zvednou, nic se nestane. To se ale mýlí. Pro velké společnosti je přesun zisku do zahraničí jednoduchý. A živnostníci při vysokém zdanění nepřiznají ani korunu navíc. Hospodskému nikdo nedokáže, jestli se vypily dvě bečky piva, nebo dvacet. Když jsou daně rozumné, zaplatí každý, protože chtějí mít klidné spaní," řekl Jančura.

Stínový ministr průmyslu a obchodu za sociální demokracii Milan Urban řekl Lidovým novinám, že se přesidlování firem z Česka neobává. "Jedná se pouze o účelové výroky úzké skupiny podnikatelů, kteří se snaží ovlivnit volby," řekl Urban.

Volební lídr ODS Petr Nečas řekl, že o daních se hlasuje "nejen ve volbách, ale také nohama". Upozornil tak na stále četnější přesídlování domácích firem do zahraničí.

Souvislost přesídlování firem s obavami z nástupu levice k moci potvrzuje i úprk firem z Česka poté, co ČSSD loni na jaře svrhla pravicovou vládu Mirka Topolánka. Zatímco v prvním pololetí se z Česka přestěhovalo 154 společností, ve druhé půlce roku je následovalo již dva tisíce firem.

Počet českých společností, které přesídlily do daňových rájů, loni stoupl nejvíce za poslední čtyři roky. Celkový počet "vysídlených" firem tak dosáhl 11 143, což podle Čekie představuje 3,5 procenta veškerých firem v Česku. Firmy přesídlovaly nejen do exotických daňových rájů, ale také do zemí Evropské unie, v nichž je prostředí pro podnikatele příznivější. Mezi takové země se řadí zejména Nizozemsko, Kypr a Lucembursko. Analytik společnosti Akont Viktor Hába v lednu uvedl, že kvůli odchodu firem do zahraničí přichází Česko ročně zhruba o 23 miliard korun.

***

Firmy se stěhují z Česka

Z Česka uteklo ke konci loňského roku 11 143 firem, což představuje 3,5 procenta z celkového počtu v Česku. Po pádu Topolánkovy vlády na jaře loňského roku odešlo 2 tisíce firem, nejvíce za poslední 4 roky. Stěhují se do daňových rájů i do zemí EU, např. do Nizozemska, Lucemburska či na Kypr.

Naše služby a řešení v této oblasti

Vypsané služby v této oblasti

Z nabízených řešení pro Vás vybíráme