Daňové ráje lákají i Čechy

11. 01. 2001
Daňové plánování, Offshore, Onshore, České a slovenské společnosti

Exotické země přitahují stále více českých firem.

 11. 1. 2001, Hospodářské noviny, Jaroslav Novák

Odliv peněz do zahraničí znepokojuje i Ministerstvo financí

Vysoká daňová zátěž nutí stále více firem hledat cesty, jak ji legální cestou snížit. Stále populárnější je zakládání společností v tzv. offshore centrech, což jsou země, které vůči některým společnostem uplatňují speciální daňový režim. K nejznámějším patří karibské ostrovní státy, ale oblíbené jsou i státy v jihovýchodní Asii.

Mluvčí Ministerstva financí Libor Vacek HN včera potvrdil, že přesuny českých firem do zahraničí jsou problém: "Neexistuje možnost tento jev kvantifikovat, ale považujeme ho za problém a jako členové OECD přejímáme potřebnou legislativu, která by měla daňovým únikům zamezit."

Stále více poradenských firem se v ČR také zabývá zakládáním společností v  daňových rájích. "Miliónový hrubý zisk je zlomovou hranicí, při níž se vyplatí uvažovat o přenesení sídla firmy," uvedl pro HN Jaromír Pospíšil z poradenské firmy Akont.

Náklady na zřízení firmy v některé z daňových oáz se pohybují od 3000 dolarů výše a zprostředkovatelské firmy jsou schopné je zájemcům zřídit takřka na počkání. "Udržovací roční poplatek se pohybuje okolo 100 tis. korun ročně, to je u firmy s miliónovým hrubým ziskem pouhých deset procent místo 390 000 korun," říká Pospíšil.

Firma se sídlem v takové zemi neplatí nejen daně, pouze roční paušál od několika stovek dolarů, ale navíc nemusí vést žádné účetnictví, ani nemusí přiznávat žádné příjmy. "Je to tak jednoduché a výhodné, že nechápu, proč se nedomluví třeba deset instalatérů v jednom městě a nezaregistruje se třeba na Belize. Ročně by je daně stály nejvýš deset tisíc," řekl HN podnikatel N. M., který se sám na Belize registroval a díky vysokému vkladu získal dokonce občanství tohoto ostrova.

Podle daňového poradce z firmy PricewatterhouseCoopers Jaromíra Zbroje má každá firma, která sídlí v ČR anebo vyvíjí činnost na našem území déle než 180 dní, povinnost v ČR i danit.

To se však dá obejít tím, že jednatelem společnosti je občan daňové oázy a firma v ČR vykonává "jakoby jen nárazovou činnost". Další variantou je, že podnikatel má českou firmu, která zisky přelévá do sesterské společnosti v  zámoří.

Naše služby a řešení v této oblasti

Vypsané služby v této oblasti

Z nabízených řešení pro Vás vybíráme