Daňové ráje - rozhovor

17. 07. 2008
Daňové plánování, Offshore, Onshore

Rozhovor s Michalem Friedbergerem z firmy Akont.

17. 7. 2008, ČT 24

Moderátor (Markéta Daňhelová): 
Česká měna se vyšplhala na nový rekord. Euro se prodávalo za dvacet tři korun a pět haléřů. Může za to hlavně zájem investorů. 

Některé banky z daňových rájů údajně pomáhaly bohatým Američanům s daňovými podvody. Obvinil je jeden z výborů amerického senátu. Zároveň je vyzval, aby před ním svědčily. 

Komentář: 
Sto miliard dolarů. O tolik přijdou podle odhadů Spojené státy jen kvůli daňovým únikům. Nejčastěji se v této souvislosti mluví o švýcarské UBS, největšímu správci majetku na světě. A lichtenštejnské LGT. Banky se k případu zatím odmítají vyjádřit. Senát při vyšetřování zjistil, že například u UBS mají Američané na účtech něco mezi osmnácti až dvaceti miliardami dolarů. 

Host (Michal Friedberger, AKONT): 
To samo o sobě určitě protiprávní není. A problém by mohl nastat ve chvíli, kdy na ten účet ta fyzická osoba dostane nějaký nezdaněný příjem. V tom případě samozřejmě se dopouští jak v Evropě, tak podle mě i ty Američani, trestného činu. 

Komentář: 
Problém je v tom, že banky v daňových rájích neposkytují americkému správci daně dostatek informací o klientech. A viníky se proto zatím moc odhalovat nedaří. Senát volá po zpřísnění podmínek. 

Překlad projevu (Carl Levina, amerického senátora): 
Kongres musí zavést přísné tresty pro banky v daňových rájích, které pomáhají daňovým poplatníkům z USA vyhýbat se placení daní strýčkovi Samovi. 

Komentář: 
Senát chce zavést celý balík reforem, který by s podvodným jednáním bank skoncoval. V úvahu připadá zpřísnění trestů za daňové úniky. 

Moderátor (Markéta Daňhelová): 
A na telefonu je Petr Zajíc, ředitel úseku investic Pioneer Investments, dobrý večer. 

Host (Petr Zajíc, ředitel úseku investic Pioneer Investments)
Dobrý večer. 

Moderátor (Markéta Daňhelová): 
Jak se díváte na obvinění amerického Senátu vůči bankám v daňových rájích? Jde podle vás skutečně o daňové podvody nebo jen o legální daňovou optimalizaci? 

Host (Petr Zajíc, ředitel úseku investic Pioneer Investments): 
Já si myslím, že podobné obvinění nebo podobné scénáře nebo podobné výroky se opakují relativně poměrně často. Myslím si, že vzhledem k tomu, že neznáme nějaký konkrétní situace, tak je velice těžko říct, jestli se jedná o daňovou optimalizaci a nebo se jedná opravdu o nějaký daňový únik. Myslím si, že budou velké rozdíly mezi jednotlivými klienty. Téměř se stoprocentní pravděpodobností bych tvrdil, že opravdu někteří z těch klientů se takto vyhýbají daním. Myslím si, že pro některé to opravdu může být jenom nástroj pro daňovou optimalizaci. Takže myslím si, že se to nedá úplně jednoznačně říct, jestli to je tak nebo onak. Ale pravda bude pravděpodobně, v obou případech budou pravdivé. Ale na druhou stranu si myslím, že je toto takový poměrně tradiční kolorit. Tady toto se opakuje opravdu s pravidelností. 

Moderátor (Markéta Daňhelová): 
Spojené státy vytýkají bankám v Lichtenštejnsku a Švýcarsku, že tají údaje a kryjí tak podvody. Jde v tomto případě o bankovní tajemství nebo skutečně tedy něco skrývají? 

Host (Petr Zajíc, ředitel úseku investic Pioneer Investments): 
Tohle je takový tradiční a dlouhodobý spor vlastně mezi ministerstvy financí všech zemí a finančními ústavy všech zemí. A na jednu stranu právě velkou výhodou těch finančních ústavů a zejména právě ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku je veliká diskrétnost. A neposkytování údajů o svých klientech. Na druhou stranu samozřejmě zájmem každého ministra financí je optimalizovat ten výnos, ten daňový výnos. Takže samozřejmě ty tlaky tam vždycky budou. A ta tendence na ty banky tlačit určitě bude. Byl tady podobný případ, tuším, před půl rokem v Německu, kdy vlastně musel odstoupit tenkrát šéf Německé pošty, kdy se ukázalo, že on taky přes nějakou lichtenštejnskou banku, respektive lichtenštejnskou nadaci si nechával vyplácet příjmy tak, aby je nedanil nebo nedanil tou německou daňovou sazbou. A na veřejnost se vlastně ta událost dostala až tehdy, když jeden ze zaměstnanců banky prodal databázi německých klientů německé policii. Pro mě osobně tohle to je výrazně horší přestupek, než nějaké daňové optimalizace. 

Moderátor (Markéta Daňhelová): 
Co by bylo podle vás řešením? Bylo by možné upravit daňový systém v USA? Snížit daně tak, aby peníze zůstaly v zemi? 

Host (Petr Zajíc, ředitel úseku investic Pioneer Investments): 
Ono v podstatě máte dva různé přístupy. Jeden je takový restriktivní, že přijdete opravdu se zpřísněním trestů. A budete nějakým způsobem se snažit postihovat ty banky, které s vámi nespolupracují a podobně. A nebo druhá varianta je změnit daňovou sazbu, protože samozřejmě ten prvotní důvod, proč lidé se snaží daňově optimalizovat je to, že ta daňová zátěž je přespříliš vysoká. Jako klasický příklad může sloužit Rusko, kde před několika lety snížily daňovou sazbu, zavedli rovnou daň. A rázem jim příjmy z daní fyzických osob několikanásobně vzrostly. A já si myslím, že tohle je přesně ta cesta, která vede k tomu, nejlépe k tomu cíli. Protože samozřejmě náklady na tu daňovou optimalizaci jsou nějaké, pohybují se kolem deseti, jedenácti procent. Když zavedete sazbu třináct procent nebo patnáct procent, tak už se nikomu nevyplatí vymýšlet nějaké další konstrukce. Jak ušetřit tři, čtyři procenta. O tři, čtyři procenta nejde. Problém je ten, když vás daní padesáti procenty. Pak samozřejmě odevzdat polovinu svého příjmu, jak se to v některých zemích děje, je, myslím, opravdu přespříliš. 

Moderátor (Markéta Daňhelová): 
Díky i vám. Na shledanou. 

Host (Petr Zajíc, ředitel úseku investic Pioneer Investments): 
Na shledanou.

Naše služby a řešení v této oblasti

Vypsané služby v této oblasti

Z nabízených řešení pro Vás vybíráme